Szívférgesség

2024.05.22

SZÍVFÉRGESSÉG – TÉVHITEK és ELOSZLATÁSUK 😊

A szívférgesség egyike azon kutyabajoknak , melyek a felmelegedéssel elértek bennünket . Hiszen 10 évvel ezelőtt még csak elvétve lehetett hallani, hogy a mi égövünk alatt egy-egy kutyus megfertőződött , manapság legalább olyan gyakori lehet , mint bármely, kullancs által terjesztett betegség is . A szívférget terjesztő szúnyog ugyanis már nemcsak a földközi-tengeri éghajlat alatt szaporodik és terjed, hanem nálunk is és halad egyre feljebb, ahogyan klímánk is egyre melegebb lesz .

Nem kell viszont nagyon megijedni, hiszen védekezni lehet a betegség ellen olyan szerekkel is , melyek egyben kullancs, bolha és egyéb paraziták ellen hatásosak .

Ami fontos :

a szívférgesség NEM TERJED EMBERRE – csak egy speciális szúnyogfaj csípése útján kerülhet a kutya vérébe a kórokozó , s ha ezután kedvencünk megkapja a megfelelő megelőző terápiát, elpusztul a féregpete és kiürül a szervezetből, mielőtt még a féreg kifejlődhetne .

minden év májusában , tehát kb . 6 hónappal a legutóbbi szúnyogszezon vége után érdemes egy tesztet végeztetni az állatorvosnál

ha a teszt negatív, elkezdhetjük az aktuális szezoni védekezést – az állatorvos tanácsai alapján ( Nexguard, Advocate, Moxy-Clear…..)

amennyiben kutyusunk mégis megfertőződött, semmi pánik, hiszen még időben vagyunk a hosszú lefolyású, de enyhébb terápia elkezdéséhez – amennyiben előző szezonban teszteltünk, védekeztünk .

ha kedvencünkön még nem észleltünk semmilyen tünetet , de a teszt pozitív , szintén csak az enyhébb terápia szükséges . A gyorsabb , sokkal költségesebb és veszélyesebb módszer minden esetben alapos mérlegelést, konzultációt az állatorvossal igényel. Ilyenkor forduljunk specialistához – menhelyünkön szívesen javasolunk ilyen szakembereket.

Menhelyünkön minden esetben teszteljük a beérkező kutyusokat és amennyiben a teszt pozitív, elkezdjük a terápiát . Ha a kutya állapota alapján szükséges a költségesebb terápia – ilyen eddig 2 x fordult elő – átvállaljuk ennek anyagi részét . Amennyiben a hosszú távú , enyhébb kezelés elegendő – a legtöbb esetben – a gazdira bízzuk ennek folytatását . Ez ugyanis , ahogyan már említettem, kimerül egy, több parazita ellen is hatásos szer havonta történő adagolásában . Ezt pedig a gondos gazdi amúgy is elvégzi 😊.

Végezetül néhány általános információ a betegséggel kapcsolatban :

Sajnos Magyarországon is egyre gyakoribb a trópusi, szubtrópusi övezetekből származó, szúnyogcsípés által terjedő szívférgesség. Kezelése körülményes és kockázatos, ezért inkább a megelőzésre kell nagy hangsúlyt fektetni. Mit tehetsz, hogy megóvd kedvencedet a betegségtől, és mire lehet számítani, ha már megtörtént a fertőzés? Körbejártuk a témát.

Mi az a szívférgesség?

A szívférgesség a fertőzött szúnyog csípése által terjed, és egy fonálféreg faj, a Dirofilaria immitis okozza. Elsősorban kutyákra, illetve a Canidae fajok többi tagjára (róka, farkas) veszélyes, bár ritkán elkaphatja macska, sőt az ember is. Az ember szerencsére nem a megfelelő gazdatest, így a férgek nem tudnak teljesen kifejlődni.

A szívférgesség legnagyobb veszélye, hogy mire az első tünetek megjelennek, addigra a kutya már súlyos beteg. Akár több száz egyenként 10-40 cm hosszúságú féreg is élhet a tüdő ereiben és a szívben, amelyek ráadásul szaporodnak. A férgek lárva állapotból mintegy 7 hónap alatt fejlődnek ki, és akár 5-7 évig is élhetnek.

A kutya szívférgesség következményei

A szívférgesség több szerv komoly károsodását is okozhatja. Elsősorban a keringési rendszer problémáihoz, például a szívbillentyűk nem megfelelő záródásához, szívbelhártya gyulladáshoz, érelmeszesedéshez, érszűkülethez és vérrögképződéshez vezet. De hosszú távon a tüdő, máj és vese is megbetegedhet.

A szívférgesség tünetei

Aktív, sokat mozgó kutyáknál előbb jelentkezhetnek a tünetek, átlagos aktivitásnál azonban nagyon sokáig semmilyen jele nincs a fertőzésnek. A szívférgesség tünetei ráadásul nem térnek el az egyéb szívbetegségek, szívelégtelenség szokásos tüneteitől.

A tünetek a következők:

  • Eleinte megerőltetőbb aktivitás után, később már a mindennapi életben is jelentkező légszomj, köhögés
  • Bágyadtság, fáradékonyság
  • Az állóképesség romlása
  • Szívzörej
  • Hasvízkór (a hastájékon felgyülemlett folyadékmennyiség miatt megnagyobbodott gyomor)

Ha már ilyen tüneteket tapasztalunk, akkor azonnal vigyük a kutyust állatorvoshoz, mert kezeletlenül gyors állapotromlásra lehet számítani, ami akár kedvencünk elpusztulásához is vezethet!

Nos, remélem , megfelelő és érthető volt mindez , s ha mégis kérdésetek lenne , tegyétek fel bátran , s ha tudunk, szívesen válaszolunk rá – akár általunk ismert állatorvosok, szakemberek bevonásáva.

Írta: Bakos Anikó

Eb-Árvaház Nonprofit Egyesület 
Minden jog fenntartva 2021
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el